4ebed7efffc0e4484ba2a62c9aa5f0c1.jpg
49cc71f707a57070b6e1ec9be66577e7.jpg
ماسال و شاندرمن
Europe tours ماسال

Europe tours ماسال (0)

ستان گیلان همچون عروس سبز پوش شمال ایران با طراوت از بارانها و شبنم ها ، در زیر آسمان صاف و آبی رنگ تکیه بر کوههای بلند قامت و استوار البرز زده و آبهای نیلگون دریای خزر به پایش    می ریزد .

این استان سرسبز شامل 16 شهرستان است که شهرستان فومن یکی از زیباترین ، تاریخی ترین و با اهمیت ترین شهرهای استان گیلان و ایران بشمار می آید که قدمت آن به دوران تاریخ ایران  باستان و پیش از اسلام می رسد .وسعت این شهرستان حدود  935کیلومتر مربع است که در 25 کیلومتری جنوب غربی مرکز استان گیلان (رشت) واقع گردیده است .

 شهرستان فومن از سمت شمال به شهرستان صومعه سرا ، از جنوب به استان زنجان ، از شمال غرب به شهرستان ماسال و از شرق به شهرستان رشت محدود می باشد .
 این شهر تاریخی در گذشته با عناوینی چون : (داراالاماره) ، (فومن المبارک) و با نامهای (بومن) ، (پومن) و به روایتی (فیامین) یا (فیامن) نیز خوانده می شد . فومن تا عهد صفویه مرکز غرب گیلان  (بیه پس) و مقر فرمانروایی امیران اسحاقی بوده که به روایتی از بازماندگان حضرت اسحاق پیغمبر بوده اند وبعدها این مرکزیت به شهر رشت منتقل شد .
 ساکنان شهرستان فومن از دو قوم (گیل) و (تالش) متشکل شده که قوم (گیل) در ناحیه جلگه ای (دشت) و قوم (تالش) در نواحی کوهستانی و کوهپایه ای این شهرستان زندگی می کنند.
 

 زبان اصلی اهالی جلگه ای (گیلکی) و زبان اصلی نواحی کوهستانی نیز(تالشی)  می باشد .

این شهرستان با جمعیت بیش از 97 هزار نفر دارای دو بخش مرکزی و سردار جنگل و شش دهستان با نامهای : آلیان ، رودپیش ، سردار جنگل ، گشت ، گوراب پس ، لولمان و تعداد 166 روستا می باشد .
 اکثر مردم فومن به کار کشاورزی ، دامداری و باغداری اشتغال دارند و از محصولات عمده آن می توان به برنج ، چای و توتون اشاره کرد .
 همچنین این شهرستان شهید پرور ، بیش از 400 شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است .
 

جاذبه های شهر فومن

شهر فومن از جاذبه های تاریخی ، فرهنگی ، زیارتی ، اقتصادی و طبیعی فراوانی برخوردار می باشد . این شهر دارای مجسمه  های متعددی می باشد که هر کدام از این مجسمه ها نماد و سنبلی از فرهنگ و آداب و رسوم گذشته این شهر تاریخی و زیبا است که این موضوع سبب شده  این شهر به “شهر مجسمه های” ایران ملقب گردد .

 از جمله معروفترین آنها ؛ مجسمه آناهیتا (الهه آب) ، مجسمه  چهار دختران ( که نمادی از تلاش زنان روستایی و کشاورز این سامان است  و هر کدام یک محصول و سوغات شهر فومن که  شامل  برنج ، چای ، کلوچه و توتون است را در دستان خود دارند ) .
 

مجسمه های پارک کودک (مجسمه های شاد و خندان کودکان در محوطه پارک کودک این شهر که نشانگر شادمانی مردم و وجود بازی های محلی و قدیمی این خطّه می باشد ) ، همچنین مجسمه های بزرگ و توخالی از میوه های گوناگون مانند موز ، سیب  ، انار و ... از جمله مجسمه های پارک کودک می باشند و مجسمه شکاربانان( سنبل شکار حیوانات) را نیز  می توان اشاره کرد .